Таїланд 100 бат 2015 Таїланд KM# 120

Аверс 100 бат 2015 Таїланд Країна: Таїланд
Краузе №: KM# 120
Рік: 2015
Реверс 100 бат 2015 Таїланд Матеріал: Папір (бавовняне волокно)
Розмір: 150×72 мм
Водяний знак: Портрет Пуміпону Адульядету і тайське число «๑๐๐»

Банкнота 100 бат 16-ї серії надрукована у банкнотній друкарні Банку Таїланду (Bank of Thailand Note Printing Works) в Бангкоку у 2015 році. Банкнота виготовлена зі спеціального паперу, виготовленого з бавовняного волокна, що робить банкноту міцнішою. У 16-й серії банкнот висвітлюються вчинки великих королів тайської історії.

Водяний знак – зображення портрета короля Пуміпону Адульядету, що повторює портретне зображення, надруковане на лицьовому боці банкноти. Зображення розміщено локально з лівої сторони лицьового боку банкноти та є видимим під час розглядання банкноти проти світла. Також банкнота містить світлий елемент водяного знаку – вертикальне зображення цифрового позначення номіналу – тайськими цифрами «๑๐๐» (100), що розміщене праворуч від портрета короля Пуміпону Адульядету. Зображення є видимим під час розглядання банкноти проти світла (рис. 1).

Банкнота містить вертикально розміщену «віконну» (частково введена в товщу паперу) захисну нитку – полімерна стрічка (рис. 2), яка змінює свій колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору із червоного на оливково-зелений. Стрічка містить зображення числового позначення номіналу арабськими цифрами і тайською та англійською мовами «100 บาท 100 BAHT» (рис. 2а).

Введена в обіг – 26 лютого 2015 року.

Мова тексту на банкноті – тайська.

Переважаючий колір обох сторін – червоний, коричнево-червоний.

АВЕРС

На лицевій стороні в правій частині банкноти розташовано портрет короля Таїланду Пуміпона Адульядета (Рами ІХ) у анфас (положення обличчя спереду, «очі в очі»).

Пуміпон Адульядет Великий (Рама ІХ)

Пуміпон Адульядет Великий (Рама ІХ) (1927-2016) –  9-й король Таїланду з династії Чакрі (1946-2016), царював довше за всіх сучасних йому монархів і довше за всіх своїх попередників.

Був третьою дитиною і наймолодшим сином принца Махідола Сонгкли. Закінчив два університети – Лозанський і Бангкокський.

Посів престол 9 червня 1946 після смерті свого старшого брата короля Ананда Махідола (Рами VIII). 28 квітня 1950 року побрався з принцесою Сірікіт – донькою посла Таїланду в Парижі.

Любов і повага до королівської родини має в Таїланді священний характер: король є оборонцем і захисником усіх релігій. Король – лідер і глава держави, а також національний символ, який стоїть над політикою. Однак, незважаючи на церемоніальний статус короля в Таїланді, Пуміпон неодноразово приймав важливі політичні рішення, а також користувався правом вето. Прийнято вважати, що Рама IX відіграв важливу роль в демократизації країни у 1990-х, хоча в ранні періоди свого правління він надавав підтримку деяким військовим режимам.

Король приділяв велику увагу проблемам підданих. Мільярдер (його статки, за різними джерелами, оцінювали приблизно в 35 мільярдів доларів США), Пуміпон Адульядет використовував частину свого багатства з метою фінансування понад 3 000 проектів розвитку, зокрема в сільських районах. Він є дуже популярним в Таїланді, і шанується як напівбожественна особа.

Помер 13 жовтня 2016 року в Бангкоку. У країні було виголошено річний траур по королю.

Вікіпедія ->

У центрі банкноти, поверх тайських візерунків, вказано номінал банкноти тайськими цифрами – «๑๐๐» (100). Над номіналом написи у два рядки – «รัฐบาลไทย» (Уряд Таїланду), нижче – «ธนบัตรเป็นเงินที่ชําระหนี้ได้ตามกฎหมาย» (БАНКНОТА Є ЗАКОННИМ ПЛАТІЖНИМ ЗАСОБОМ). Вище, над написами, зображено герб Таїланду (рис. 3).

Герб Таїланду
Герб Таїланду

Герб Таїланду – Національна Емблема (Національний Символ) Таїланду – Гаруда, фігура буддійської і індуїстської міфології.

У Таїланді Гаруда – також символ королівської сім’ї і влади. У міфології Крут Пха, або Гаруда є їздовою твариною бога Вішну. Згідно традиційним віруванням, Гаруда є додатковим джерелом сили для Вішну.

Тіло Гаруди від голови до колін цілком людське, але решта ніг, хвіст, крила і дзьоб – орлині. Як символ, Гаруда присутня не тільки на гербі Тайланда, але й на гербах Улан-Батора (Монголія) та Індонезії. Крім усього іншого, Гаруда є символом авіакомпаній і підрозділів ВПС деяких країн.

Причина того, що дана істота стало емблемою королівства, криється в релігійному розумінні Гаруди: птах – мисливець за зміями, нашедшими притулок в умах невігласів, що засумнівалися в Бозі. Видобуток птиці тобто очищення брудних помислів невіруючого.

Слід зазначити, що саме слово «Гаруда» – це назва міфологічного літального апарату – аналога сучасним реактивним літакам з вертикальним зльотом і посадкою.

Під вказівкою номіналу, у центрі банкноти, знаходяться підписи факсиміле уповноважених осіб: ліворуч – міністра фінансів Таїланду Соммайя Фасі, нижче напис «รัฐมนตรีว่าการกระทรวงการคลัง» (міністр фінансів Таїланду); праворуч – голови Банку Таїланду Прасарна Трайратворакула, нижче напис «หัวหน้าธนาคารแห่งประเทศไทย» (голова банку Таїланду) (рис. 4).

У нижній центральній частині знаходиться тайський візерунок переплетений з гільйошними елементами, в якому приховано у кілька рядків повторюючий мікротекст номіналу банкноти – число «100» (рис. 5).

У нижньому лівому куті, під полем водяного знаку, розміщено латентне зображення, що видиме під час розглядання банкноти під гострим кутом зору до джерела світла – цифрове позначення номіналу «100» (рис. 6). Значення номіналу приховано у тайському візерунку з елементами Prajam Yam.

У верхньому лівому куті знаходиться наскрізний елемент (рис. 7), що доповнюється на зворотній стороні, і під час розглядання проти світла проглядається число «100» (рис. 7а).

Вздовж лівого краю тягнеться вертикальна смуга сформована з мікротексту «100» (рис. 8).

Праворуч від портрета Рами IX – повторюючий мікротекст «100» утворюючи візерунок (рис. 9).

По середині правої сторони банкноти знаходяться металічні (фольга) елементи захисту – емблема на честь церемонії святкування дня народження 6-го циклу короля Пуміпон Адульядет, 5 грудня 1999 року, яка добре розглядається під різним кутом нахилу банкноти, і в залежності від кута нахилу поверх емблеми можна побачити число номіналу як арабськими цифрами «100», так і тайськими – «๑๐๐» (рис. 10). Кругом емблема оточена мікротекстом числового позначення банкноти арабськими і тайськими цифрами, що чергуються – «100 ๑๐๐» (рис. 10а).

Емблема урочистої церемонії з нагоди 6-го циклу Короля, 5 грудня 1999 року

Святкова церемонія 6-ї річниці буддійського циклу, 5 грудня 1999 року – це королівська церемонія, що проводилась з нагоди святкування 72-го дня народження короля Пуміпона Адульядета, або 6 циклів, який складався з королівських і державних церемоній. Святкування проходило під час уряду Таїланду на чолі з прем’єр-міністром Чуана Лікпая.

Церемонія тривала кілька днів, протягом яких Пуміпон Адульядет провів церемонію вручення за королівські заслуги у тронному залі Великого палацу (4 грудня). Наступного дня (5 грудня), основна церемонія, на якій король звернувся з промовою до королівської родини, Таємної ради, Кабінету міністрів, державних службовців, військових, поліції та, звісно, до народу Таїланду, в якій закликав всіх до взаєморозуміння, єднання та поваги один до одного. У другій частині дня він відвідав храм смарагдового Будди – Ват Пхра Шрі Раттана Сатсадарам, де отримав благословення від буддистських ченців. 6-го грудня Пуміпон Адульядет провів церемонію вручення за королівські заслуги у Тронній залі Амаринторн Вінітчай.

Емблема урочистої церемонії з нагоди 6-го циклу Його Величності Короля, 5 грудня 1999 року, розроблена паном Нірандом Крайсорнратом, який посів 1-ше місце на конкурсі емблеми проведений Департаментом образотворчих мистецтв.

Під емблемою – числове позначення номіналу, число «100» (рис. 11), виконане, як металічний елемент захисту. Знизу догори, через емблему і число «100», тягнуться тонкі смужки (також металічні), які сформовані з мікротексту «100 ๑๐๐» (рис. 11а).

У верхньому правому куті поверх тайського візерунка вказано цифрове позначення номіналу – «100», а нижче – номінал вказано написом «หนึ่งร้อยบาท» (СТО БАТ).

Серійний номер знаходиться у верхній лівій частині тайським письмом, і в нижній правій частині арабськими цифрами з латинською літерою.

Дизайн лицевої сторони доповнює тло з антисканерної сітки в полі водяного знаку (рис. 12); вздовж країв банкноти – декоративний візерунок (рис. 13); у центральній частині – орловським друком зображено декоративні елементи за тайським мотивом (рис. 14).

РЕВЕРС

Зворотна сторона 16-ї серії присвячена королям тайської історії, зокрема ця банкнота (100 бат)  – Таксину Великому.

Портрет короля Таксіна, нібито виконаний французьким священиком, 1767 р.

Таксин Великий (1734-1782) – єдиний король королівства Тонбурі. Очільник повстання проти бірманців після другого падіння Аютаї. Заснував нову столицю у місті Тонбурі.

28 грудня 1767 коронований та отримав нове ім’я Боромрая IV. Проте увійшов в історію під іменем Таксин. На момент коронації йому було 34 роки.

Після сходження на престол Таксин став королем лише 1/6 колишнього Сіаму. Падіння Аютаї запустило механізми децентралізації королівства. Принц Теппіпіт, син короля Аютаї Боромакота, почав правити східною частиною Сіаму, відому під назвою Ісаан. Інші провінції теж скористалися безвладдям і проголосили незалежність. В одній з таких країн (сучасна провінція Уттарадіт) владу захопив буддистський чернець на ім’я Руан, призначивши своїх побратимів офіцерами у своїй армії. 1768 року армія Таксина починає повертати регіони під владу центру з того, що захопила і знищила принца Теппіпіта.

Його правління відзначено війнами з бірманцями, підкоренням королівства Ланна, лаоських князівств. Попри постійні війни Таксин Великий приділяв велику увагу політиці, економіці, адмініструванню держави. Він налагодив контакти з впливовими на той час країнами Китаєм, Великою Британією та Нідерландами. Він наказував будувати дороги і рити канали. Підтримував літературу, театри та інші мистецтва. За внесок у розвиток Таїланду йому був доданий титул Великий.

Страчений своїм другом та підопічним Тонг-Дуангом (Рама I), який згодом заснував династію Чакрі, що править Таїландом до сьогодні.

Центральне зображенням, посередині банкноти – зображення короля Таксина Великого перенесене зі пам’ятник в Тонбурі.

Пам’ятник короля Таксіна в Тонбурі

Пам’ятник короля Таксина, стоїть перед фортецею з білого каменю – фортом Вічай Прасіт на правому (західному) березі річки Чао Прайя у районі Тонбурі (Бангкок).

Форт Вічай Прасіт був стратегічним місцем для спостереження за околицями, включаючи можливі атаки з води.

Тому статуя королю Таксину Великому символізує його постійну готовність дати відсіч ворогам і захистити свій народ від їх нападів – статуя короля Таксина, як великого короля-воїна, який рятує націю в битві.

У нижній частині статуї зображено «візерунок полум’я» виконаний за тайським мотивом з елементами Кранок і Ханг Лай (Kranok and Hang Lai).

Ліворуч від центрального зображення короля Таксина зображено опадаючі помаранчеві квіти, під якими лівіше розміщено ще один пам’ятник королю – король Таксин верхи на коні.

Пам’ятник королю Таксина було відкрито посеред Вонгвіан Яй (Велике транспортне кільце) у Тонбурі (Бангкок), на перехресті доріг Праджадіпок/Інтхара Фітак/Лат Я/Сомдет Пхра Чао Таксін.

Король зображений верхи на коні із піднятою правою рукою, в якій тримає меч. Висота статуї приблизно 9 метрів від ніг коня до кінчика меча, і лежить на залізобетонному постаменті розміром 8,90×1,80×3,90 метра.

З обох боків постаменту розміщено чотири рами ліпного рельєфу.

Пам’ятник був спроектований знаменитим тайським скульптором Сілпою Бхаїрасрі (італієць за походженням) у 1950 році, а завершено у 1954 році.

Церемонія відкриття цього пам’ятника відбулася 17 квітня 1954 року.

Лівіше – зображення форту Вічай Прасіт.

Форт Вічай Прасіт

Форт Вічай Прасіт з білими стінами був побудований у 1688 році як частина оборонної лінії фортів, щоб запобігти кораблям йти вгору по річці до тодішньої сіамської столиці Аюттхаї. Він розташований на західному березі Чао Прайя поблизу впадіння Клонг Бангкок Яй.

Після падіння Аюттхаї в 1767 році новопроголошений король Таксин заснував свою столицю на місці Бангкока, відомого як Королівство Тонбурі. Він розширив власне місто на північ аж до каналу Бангкок Ной (частина старого русла річки) і викопав рів для захисту західного флангу міста. Місто також було розширено до східного берега, з ровом, який також утворив острів на східній стороні. Уздовж новостворених ровів було відбудовано міські мури. Старий форт на західному березі річки був перейменований у Вічай Прасіт і став частиною королівського палацу Тонбурі.

Наразі до форту є обмежений доступ, так як форт разом із королівським палацом Тонбурі був переданий для створення Королівської військово-морської академії Таїланду в 1903 році, і став штаб-квартирою ВМС після переїзду академії в 1946 році. Але відвідувачі можуть отримати гарний огляд цієї споруди з річкового човна.

З правої сторони банкноти зображено ще дві ілюстрації. Вгорі зображено, як король Таксин Великий переконує людей об’єднати зусилля для боротьби за свободу; внизу – палац Тонбурі (рис. 15).

Палац Тонбурі

Палац Тонбурі – будівля, широко відома як Старий палац, була центром влади Королівства Тонбурі (1767–1782), яким правив король Таксин, до того, як столиця переїхала на нинішній берег річки Чао Прайя.

Пізніше він служив резиденцією для кількох високопоставлених членів династії Чакрі до початку 1900-х років, коли палац передано Королівській військово-морській академії Таїланду. Зараз палац знаходиться на території штаб-квартири Королівського військово-морського флоту Таїланду в Бангкоку та відкритий для групових відвідувань за попереднім записом.

У 1767 році генерал і губернатор провінції на ім’я Таксин зумів відновити правління Таїланду над більшою частиною Сіаму після нападу бірманців на стару столицю Аютайя та її розграбування. Оскільки старе місто було в руїнах, новий король Таксин вирішив заснувати нову столицю в Тонбурі, на західному березі річки Чао Прайя, навпроти місця, де сьогодні стоїть Бангкок.

Таксин побудував свій палац поруч із старим храмом Ват Арун (на той час називався Ват Чаенг), що розмістило його прямо за існуючими укріпленнями, які охороняли доступ до портів королівства. Палац складався з однієї головної будівлі і тронного залу під відкритим небом, де проводилися аудієнції.

В 1782 році король Таксин почав страждати від надзвичайної параної до такої міри, що його ж генерал  Тхондуанг вирішив стратити короля. Тхондуанг був названий королем, більш відомий як король Рама I, заснувавши династію Чакрі.

Рама I, вирішив перенести столицю через річку, до Бангкоку. Він побудував Великий палац, як свою нову резиденцію. Однак палац короля Таксина все ще був стратегічним місцем, і тому залишався зайнятим ключовими членами королівської родини до початку 1900-х років, коли його передали Королівському флоту.

Під час правління королів Рами I і Рами II китайський стиль архітектури був дуже популярним. Тому до 1851 року між тронним залом і річковою стіною було побудовано дві резиденції саме в китайському стилі. Менша резиденція була побудована першою, і тепер у ній розміщено виставку бойових досягнень короля Таксина, а також колекцію зброї його часів. Більший зал має деякі дрібні деталі на кінцях фронтонів і тепер демонструє карти, комерційні товари та інші експонати, що розповідають про характер торгівлі за часів короля Таксина.

У верхньому лівому куті банкноти зображено герб Таїланду (рис. 16), праворуч напис «สมเด็จพระเจ้าตากสินมหาราช» (Король Таксин Великий), нижче – роки життя «พ.ศ. ๒๓๑๑-๒๓๒๕» (2311-2325 – буддійський календар, 1768-1782 – григоріанський календар). В нижньому лівому куті – номінал тайськими цифрами «๑๐๐» (100).

У верхньому правому куті вказано номінал банкноти числом «100», праворуч – наскрізний елемент, який доповнюється зображенням на лицевій стороні банкноти, утворюючи число номіналу «100» (рис. 17). У нижньому правому куті – тайський візерунок; нижче – напис «โทษฐานปลอมแปลงธนบัตร คือจำคุกตลอดชีวิตหรือจำคุกอย่างสูงยี่สิบปี และปรับอย่างสูงสี่หมื่นบาท» (Покарання за підробку банкнот довічне позбавлення волі або позбавлення волі на строк до двадцяти років і високий штраф у сорок тисяч бат) (рис. 18).

У верхній частині банкноти, над зображенням «як король Таксин Великий переконує людей об’єднати зусилля для боротьби за свободу» – тайський орнамент; вище – поле, на якому під діагональними лініями (заштриховано) знаходиться повторюючий мікротекст «100» (рис. 19). Також поле з мікротекстом «100» розміщено у нижній частини банкноти під зображенням палацу Тонбурі (рис. 20).

Дизайн лицевої сторони доповнює тло з антисканерної сітки в полі водяного знаку (рис. 21), вздовж лівого краю і утворює задній фон центрального зображення; у верхній і нижній частинах банкноти – геометричні елементи (рис. 22).

ПРИМІТКА

Існує декілька різновидів даної банкноти, зокрема:

  • на аверсі під полем водяного знаку підписи різних міністрів фінансів Таїланду і голів Банку Таїланду: Соммайя Фасі і Прасарна Трайратворакула, Апісака Тантіворавонга і Прасарна Трайратворакула, Апісака Тантіворавонга і Вератай Сантіпрабхоба

Дана банкнота належить до різновиду з підписами факсиміле міністра фінансів Таїланду – Соммайя Фасі та голови Банку Таїланду – Прасарна Трайратворакула (рис. 4).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *