Гроші Гонконгу

Прапор Гонконгу

Особливий адміністративний район Гонконг (Сянган; кит. трад. 香港特別行政區; англ. Hong Kong Special Administrative Region) або скорочено Гонконг (кит. 香港, сянган, «порт пахощів») – особливий адміністративний район Китайської Народної Республіки, колишня британська колонія на південному сході Китаю в Південнокитайському морі. Гонконг розташований на острові Гонконг, включає півострів Цзюлун, багато інших островів, найбільший із них Лантау.

Під врядування КНР Гонконг перейшов у 1997 році. Площа 1070 км²; експорт: текстиль, одяг, електроніка, техніка, вироби з пластмас; велика кількість вантажів з Південного Китаю перевантажується тут, важлива стаття доходу – туризм; населення 7 055 071 осіб (оцінка 2010 року) (57 % місцеві китайці, решта – здебільшого біженці з материка). Офіційні мови: китайська та англійська.

Гонконг розташований на відстані 60 км на схід від Макао, на протилежному березі гирла річки Чжуцзян. На півночі він межує з містом Шеньчжень провінції Гуандун. Найвища точка Гонконгу – гора Таймошань на Нових Територіях, її висота – 958 м. На території Гонконгу також є низовини, вони розташовані в північно-західній частині Нових Територій.

Гонконг складається з острова Гонконг, острова Лантау, півострова Коулун, Нових Територій, а також близько 260 малих островів. Нові Території примикають з півночі до півострова Коулун і за їхньою північною межею річкою Шеньчжень. Всього до Гонконгу відносяться 262 островів у Південнокитайському морі, найбільшим із яких є острів Лантау. Другий за величиною і перший за кількістю населення – острів Гонконг.

Емблема Гонконгу

Клімат Гонконгу тропічний, мусонний. Прохолодна і суха зима триває з грудня по березень. Весна і літо в Гонконзі спекотні, вологі і дощові, осінь тепла, сонячна і суха. Настільки різний клімат в різні пори року пояснюється різним напрямом вітру, характерним для кожного сезону.

Гонконг поділяється на три історичні території: Острів Гонконг, Цзюлун і Нові Території та острови. Кожна з них адміністративно поділяється на райони, усього Гонконг складається з 18 районів.

Гонконг має одну з найчистіших капіталістичних економічних систем у світі. Економіка території ґрунтується на вільному ринку, низькому оподаткуванні і невтручанні держави у економіку. Це важливий центр міжнародних фінансів і торгівлі, а рівень концентрації штаб-квартир є найвищим в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. За показниками валового внутрішнього продукту на душу населення і валового міського продукту Гонконг – найбагатше місто в КНР. Розрахований за паритетом купівельної спроможності ВВП на душу населення Гонконгу перевищує показники навіть чотирьох провідних країн світу – Великої Британії, Франції, Німеччини, а також Японії.

Сьогодні сфера послуг дає понад 90 % валового внутрішнього продукту Гонконгу. Після Другої світової війни і наступної індустріалізації Гонконгу домінуючим сектором господарства була промисловість. У 1970-х економіка Гонконгу щорічно зростала в середньому на 8,9 % завдяки експорту. У 1980-х роках в економіці Гонконгу відбулася швидка трансформація, у результаті якої основою економіки став сектор послуг. Середній щорічний ріст ВВП у цей період становив 7,2 %. У цей період більша частина виробництва була перенесена в материковий Китай, і зараз внесок промисловості в економіку становить лише 9 %. Після того, як у 1990-х Гонконг став визнаним фінансовим центром, економічне зростання сповільнилося до 2,7 %. Завдяки бурхливому економічному зростанню та швидкій індустріалізації Гонконг увійшов до четвірки «азійських тигрів», або «драконів», поряд з Сингапуром, Південною Кореєю і Тайванем.

Гонконзький або гонконгський долар (код: HKD, символ: $ або HK$) – офіційна валюта Гонконгу, особливого адміністративного району Китайської Народної Республіки. Поділяється на 100 гонгонгських центів. Як і всі долари, своїм символом має $, але за потреби вирізнити від інших доларових валют використовується символ HK$. Емісійний інститут – Управління грошового обігу Гонконгу.

За даними Банку міжнародних розрахунків, гонконзький долар входить у топ-10 найпоширеніших за часткою торгівлі валют у світі. Це, незважаючи на невеликі розміри об’єкта-емітента, викликано статусом Гонконгу як одного з найбільших фінансових центрів і бізнес-хабів Азії та світу.

За ліцензією від Управління грошового обігу Гонконгу, три комерційних банків мають право на випуск своїх банкнот в загальний обіг у регіоні. Управління також випускає власні банкноти. Перелічені три комерційні банки мають право на випуск банкнот: 1) The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited, 2) Standard Chartered Bank (Hong Kong) Limited, 3) Bank of China (Hong Kong) Limited. Друк всіх купюр здійснюється компанією «Hong Kong Note Printing Limited».

В обігу перебувають банкноти номіналом 10, 20, 50, 100, 500 і 1000 гонконгських доларів та монети номіналом 10, 20, 50 центів і 1, 2, 5, 10 гонконгських доларів. 

 

Монети Гонконгу