1 рубль 1977 «XXII Літні Олімпійські ігри, Москва 1980 – Емблема» СРСР Y# 144

Аверс 1 рубль 1977 СРСР Реверс 1 рубль 1977 СРСР
Країна: СРСР Матеріал: Мідно-нікелевий сплав
Краузе №: Y# 144 Маса: 12,8 г
Рік: 1977 Діаметр: 31 мм
Аверс/реверс: Медальне (0°) Товщина: 2,3 мм

Пам’ятна монета номіналом 1 рубль 1977 року присвячена XXII Олімпіаді в Москві, яка пройшла 1980 року. Монета викарбувана у монетному дворі Ленінграда (СРСР) в 1977 році у формі кола. Для виробництва монети використано мідно-нікелевий сплав.

Церемонія закриття XXII Літніх Олімпійських ігор 1980 року

XXII Літні Олімпійські ігри – міжнародне спортивне змагання, яке проходило під егідою Міжнародного олімпійського комітету у місті Москва (СРСР), з 19 липня по 3 серпня 1980 року. Додатково, відбіркові групові футбольні турніри приймали Ленінград, Київ, Мінськ, вітрильну регату приймав Таллінн. Це були перші в історії Олімпійські ігри на території Східної Європи, а також перші Олімпійські ігри, проведені в соціалістичній країні.

Ігри ввійшли в історію спорту і політики ХХ ст. завдяки політичному бойкоту з боку понад 50 країн: США, ФРН, Японії, а також більшості ісламських країн – на знак протесту проти військової інтервенції СРСР в Афганістан. Деякі спортсмени з країн, що бойкотували Ігри, все ж приїхали в Москву і виступали під олімпійським прапором. У змаганнях взяли участь тільки країни комуністичного блоку та головним чином неісламські країни Азії та Латинської Америки.

Всього в іграх узяло участь більш шести тисяч спортсменів з 81 країни. Було встановлено 36 світових і 39 європейських рекордів, 74 рази оновлені олімпійські рекорди.

Країна-господарка Ігор здобула переконливу перемогу в неофіційному командному підрахунку (80 золотих, 69 срібних і 46 бронзових нагород). Друге місце посіла команда НДР (47 золотих, 37 срібних і 42 бронзових нагород), третє – Болгарія (8 золотих, 16 срібних і 17 бронзових нагород).

Гурт монети – гладкий із заглибленим написом «ОДИН РУБЛЬ ▪ ОДИН РУБЛЬ ▪» (ОДИН РУБЛЬ ‘розділова квадратна крапка‘ ОДИН РУБЛЬ ‘розділова квадратна крапка‘) (рис. 1). По краю монети на аверсі і реверсі виступає буртик.

Введена в обіг –  25 жовтня 1977 року.

Мова тексту на монеті – російська.

Скульптори монети: лицевої сторони – С. М. Іванов, зворотної – Н. Н. Філіппов. Художник обох сторін – Ю. А. Лук’янов.

АВЕРС

Лицева сторона монети розділена контуром (рис. 2) на умовні дві частини. У верхній частині зображено герб СРСР зразка 1956 року (рис. 3), який розділяє абревіатуру «СССР» (рос. Союз Советских Социалистических Республик, укр. Союз Радянських Соціалістичних Республік) по дві букви: ліворуч – «СС», праворуч – «СР».

Герб СРСР (зразка 1956 року)

Герб СРСР – офіційний символ Радянської держави (офіційно – Державний герб, хоча ця державна емблема й не є геральдичною).

Герб СРСР встановлений Конституцією СРСР і є зображенням серпа і молота на тлі земної кулі, в променях сонця і в обрамленні колосів, з написом на мовах союзних республік: «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!». У верхній частині герба – п’ятикутна зірка.

Державний герб СРСР символізує основу загальнонародної держави – союз робітників і селян, добровільне об’єднання рівноправних союзних республік в єдиній союзній державі, рівноправ’я соціалістичних націй, і виражає ідею інтернаціональної солідарності народів СРСР з трудящими всіх країн.

Материки на гербі зображаються світло-коричневими, девізи – золотими літерами по червоній стрічці. Серп і молот на гербі втілюють нову владу і мирну працю; колоси – життєздатність держави, процвітання; сонце – світло ідей Жовтня, джерело сили радянської держави, світле майбутнє; червона зірка – пролетарський інтернаціоналізм і боротьбу праці з капіталізмом на п’яти континентах; а золота облямівка зірки – відблиск вогню революції.

В умовній нижній частині монети вказано номінал у два рядки – «1 РУБЛЬ» (рис. 4).

РЕВЕРС

На зворотній стороні у центрі монети зображено емблему XXII Літньої Олімпіади 1980 року (рис. 5).

На монеті зображено емблему XXII Олімпіади у Москві. Конкурс зі створення емблеми майбутньої Олімпіади в Москві було оголошено ще в 1975 році. Понад 8 тисяч авторів взяли в ньому участь, оргкомітет отримав більше 26 тисяч ескізів. Розробити макет емблеми намагалися люди різних професій, фахівці змагалися між собою в тому, як би представити символ Олімпіади «більш художньо». Багато робіт надходило з-за кордону: Індія, Канада, Польща, НДР, Малі, Куба, Угорщина та Чехословаччина.

У підсумку перемогу в конкурсі здобув студент Строганівського училища В. Арсентьєв, що запропонував дуже просте, але цікаве рішення. Його емблема представляла собою шість бігових доріжок, що утворюють символічну московську висотку, увінчану п’ятикутною зіркою. Внизу – олімпійська емблема (кільця, які символізують п’ять різних частин світу).

Цей ескіз був чудовим ще й тому, що якнайкраще відповідав архітектурному вигляду Москви того періоду.

Під емблемою «московської олімпіади» зазначено рік карбування монети – «1977» (рис. 6). Вздовж буртика монети розміщено напис «ИГРЫ XXII ОЛИМПИАДЫ • МОСКВА • 1980» (ІГРИ XXII ОЛІМПІАДИ • МОСКВА • 1980).

ПРИМІТКА

У 1977-1980 роках було випущено найбільшу серію пам’ятних монет СРСР, присвячених XXII Олімпіаді в Москві, до цієї серії увійшли шість мідно-нікелевих монет номіналом 1 рубль. На зворотному боці монет зображалася олімпійська символіка, пам’ятки і панорама Москви: 1977 – Емблема Олімпіади, 1978 – Кремль, 1978 – МГУ, 1979 – Пам’ятник підкорювачам космосу, 1980 – Пам’ятник Юрію Долгорукому і 1980 – Олімпійський факел.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *