Монета номіналом 1/2 нового шекеля 2006 року карбувалася у монетному дворі Єрусалиму (Ізраїль) у формі кола. Для виробництва монети використано сплав міді, алюмінію і нікелю (алюмінієва бронза – Cu₉₂Al₆Ni₂).
Офіційно її називають « нового шекеля» і навіть на монеті вигравірувано, що вона належить до шекелів, а не агорот. На монеті вказано одна друга шекеля – половина від цілого шекеля, тому називається «півшекеля», а не «50 агорот», подібно до назви єврейського шекеля та його одиниць у стародавні часи.
Гурт монети – гладкий (рис. 1). По краю монети на аверсі і реверсі виступає буртик.
Тексту на монеті мовою іврит, арабська, англійська.
Монета відноситься до серії «Агорот та Новий Шекель» (з 1985 року), яка введена в обіг 4 вересня 1985 року.
На лицевій стороні монети у центральній частині зображено музичний інструмент ліру з давньоєврейської печатки принцеси Маадани (рис. 2).
Печатка Маадани
Печатка Маадани – артефакт Музею Ізраїлю, який чудово виготовлений та ідеально збережений. Виготовлений з коричневої яшми, має форму скарабоїда, розміри 1,3 см × 1 см × 0,6 см. Походження твору невідоме (вважається, що він був знайдений в Єрусалимі), його датували VII століттям до нашої ери.
Хайфський колекціонер і археолог-аматор Рубен Хехт, придбав печатку на ринку антикваріату та після того, як ізраїльський археолог (з українськими коренями) Нахман Авігад підтвердив його автентичність , подарував Ізраїльському музею в 1980 році.
Печатка Маадани була видатним археологічним експонатом до 1993 року, коли її архівували. З осені 2015 року печатка Маадани знову була представлена публіці, але вже в Музеї Хехта у Хайфі.
На печатці зображення ліри являє собою незвичне поєднання уваги до деталей (дванадцять струн, розетка, крапки) та абстракції (струни закінчуються над корпусом звуку, конструкцією інструменту). Важко визначити, передня чи задня частина інструмента була зображена.
Давньоєврейський напис у два рядки говорить: המלך בת למעדנה «Маадана дочка царя». Таким чином, Маадана була дочкою царя Юдейського, ім’я якого залишається неназваним. Мотив розетки може вказувати на царя Йосію (царював 640-609 рр. до н. е.) або одного з його наступників.
Те, що принцеса мала власну печатку, було винятковим; також незвичайним було припущення Нахмана Авігада, що Маадана вибрала музичний інструмент як мотив, тому що вона грала на ньому сама.
Ім’я Маадана іншим чином не підтверджено, але корінь пов’язане з популярними ізраїльськими жіночими іменами Една та Адіна. Також походить від назви раю, Едемського саду, що означає «бути насолодою».
Однак автентичність печатки Маадани викликає гарячі суперечки серед експертів (особливо епіграфів), і багато хто вважає, що це підробка. Незважаючи на це твердження щодо автентичності печатки, ізраїльський уряд все таки, наважився на карбування монет із зображенням ліри. Фальшива стародавня печатка чи ні, це не впливає на вартість монети в півшекеля.
Праворуч від ліри розміщено герб Ізраїлю (рис. 3).
Герб Ізраїлю – державний символ Ізраїлю, проголошений 10 лютого 1949, а через 9 місяців прийнятий і з’являвся в офіційних документах, на президентському штандарті і приватних будинках. Герб був прийнятий в результаті конкурсу, проведеного в 1948 році, на основі проєкту вихідців з Латвії, братів Гавриїла і Максима Шамірів, який переміг. Окремі елементи були взяті з проектів інших учасників конкурсу
Герб являє собою зображення менори (семисвічника), яка стояла в Єрусалимському храмі і є символом юдаїзму вже майже 3000 років. Семисвічник обрамлений маслиновими гілками, які символізують мир; під основою менори напис івр. ישראל – «Ізраїль». Фон герба завжди синій, тоді як зображення менори і оливкових гілок може бути білого чи золотого кольору.
РЕВЕРС
На зворотній стороні у центрі монети вказано номінал числовим позначенням « », нижче у два рядки напис івритом «שקל חדש» (НОВИЙ ШЕКЕЛЬ) (рис. 4). Вздовж нижнього краю – напис англійською «NEW SHEQEL» (НОВИЙ ШЕКЕЛЬ) (рис. 5).
Вздовж лівого краю напис «ІЗРАЇЛЬ» на арабській (див. примітку 2) і англійський мовах «إسرائيل • ISRAEL» (рис. 6), вздовж правого краю – назва країни і рік карбування монети на мові іврит «ישראל • התשס״ו» (ІЗРАЇЛЬ • 5766) (рис. 7). Рік вказано за єврейським календарем – 5766 рік, за григоріанським – 2006 рік.
Єврейський календар – традиційний календар євреїв, що належить до місячно-сонячних, тобто кількість календарних днів його місяців визначається згідно з часом обертання Місяця, що дорівнює 29 дням 12 годинам 44 хвилинам і 2,8 секундам, тоді як тривалість року враховує період повного обертання Землі навколо сонця.
Ізраїльський народ вів відлік часу за місяцем, і кожний молодий місяць був початком нового календарного місяця. Тому тривалість одних місяців була 29 днів, інших – 30 днів, а в році було 12 місяців. Новий рік починається у вересні.
Через те, що рік за місяцем відставав від року за сонцем на 11 днів, євреї кожного третього року додавали 13-й місяць (у 30 днів) і називали його Ве-адар, Адар-II або Адар-додатковий.
В юдаїзмі календар відіграє вкрай важливу роль, визначаючи часові границі постів і свят. Кожний ритуальний період розраховується аж до хвилини. Порушення цих границь веде до опоганення законів Тори, покаранням за недотримання яких у часи існування Єрусалимського Храму була смерть.
Дизайн сюжетної сторони (аверсу) монети вже був зроблений у 1984 році Натаном Карпом, і використовувався як сюжетна сторона монети 500 шекелів (старі). Сторону вартості (реверсу) розробила Габі Нойман . Після обміну шекеля на новий шекель наприкінці 1985 року дизайн було скопійовано на нову монету в півшекеля (1/2 шекеля), яка дорівнювала за вартістю старим 500 шекелям. У той же час дизайн був прийнятий як символ Банку Ізраїлю.
У 2016 році була опублікована стаття-розслідування, в якій стверджувалося, що стародавня печатка Маадали є археологічною підробкою, а фігура арки, яка вигравірувана на ній, не існувала в реальності і не використовувалася для гри. Незалежно від того, фальшива стародавня печатка чи ні, це не впливає на вартість або автентичність монети.
ПРИМІТКА 2
На реверсі монети в написі арабською мовою «إسرائيل» (ІЗРАЇЛЬ) немає «ء» під «ا» (рис. 8).
Обігова монета номіналом 5 песо 2015 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена з нікелевої латуні. Гурт монети – гладкий (рис. 1).
Обігова монета номіналом 5 песо 2014 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена з нікелевої латуні. Гурт монети – гладкий (рис. 1).
Обігова монета номіналом 1 песо 2015 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена зі сталі з нікелевим покриттям. Гурт монети – ребристий
Обігова монета номіналом 25 сентимо 2017 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена зі сталі з латунним покриттям. Гурт монети – гладкий