Монета номіналом 1 новий долар 1981 року викарбувана в Центральному монетному дворі Тайваню в місті Таоюань (Китайська Республіка) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Виготовлена з алюмінієвої бронзи (Cu₉₂Ni₆Al₂).
Гурт монети – ребристий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик.
Чан Кайші (1887-1975) – військовий і політичний діяч Китаю, що очолив Гоміньдан 1925 року після смерті Сунь Ятсена; президент Китайської Республіки, маршал і генералісимус.
31 жовтня 1887 року в Фінхуа (провінція Чжецзян) народився відомий китайський політичний діяч Чан Кайші. Заможна родина послала Чана вчитися філософії, необхідної для державної кар’єри. Однак сам юнак обрав військову службу.
Провчившись у військовій академії, він поїхав на стажування до Японії, де приєднався до китайських революціонерів, які мріяли звільнити батьківщину від Маньчжурської династії Цін. Після повалення маньчжурів революцією 1911-1913 років Китай був поділений на частини військовими кланами. Чан відправився на південь, де владу у свої руки взяли революціонери-націоналісти.
Він швидко піднявся в партії Гоміньдан (буквально «національна партія») за її засновника Сунь Ятсена. Ставши начальником Генштабу, в 1923 році їздив за військовою допомогу до Москви, а після смерті вождя очолив Гоміньдан. У 1925-1927 роках його добре навчена армія здійснила Північний похід і переможно вступила в Шанхай. Після взяття партією Гоміньдан влади у всій країні Чан Кайші шляхом військового перевороту зайняв пости президента Китаю, голови уряду і головнокомандуючого. Молодий маршал, а з 1928 року генералісимус рішуче порвав з комуністами і закликав до «західної демократії».
З 1930 року Чан Кайші майже безперервно воював з комуністами, які в низці регіонів Китаю встановили радянську владу. Коли в 1936 році генерали, змовившись з лідером комуністів Мао Цзедуном, заарештували генералісимуса, той закликав примиритися і створити єдиний фронт проти японців. Вислизнувши з пастки, він вів боротьбу на два фронти – проти комуністів і проти японців. В запеклих боях 1948-1949 роках Чан Кайші був розбитий Червоною армією Китаю і втік під захист США на острів Тайвань. Там він правив як диктатор до самої смерті.
Помер в Тайбеї 5 квітня 1975 року. Йому належить відомий вислів: «Є армія – є влада». Чан Кайші також говорив: «Я б скоріше не мав нащадків, ніж пожертвував інтересами нашої країни.»
У верхній частині монети вздовж буртика – напис «年十七國民華中» (РЕСПУБЛІКА КИТАЙ РІК 70) (рис. 3) (за календарем Республіки Китай – 70 рік від створення Республіки Китай (1912), за григоріанським – 1981 рік).
Календар Республіки Китай, який часто скорочують до календаря ROC або календаря Мінго – це календар, який використовується в Тайвані, Пенху, Цзіньмень і Мацу. У календарі в якості першого року вказано 1912 рік, рік створення Китайської Республіки.
Календар ROC дотримується традиції використання назви епохи суверена та року правління, як це робили попередні китайські династії. Нумерація місяців і днів здійснюється за григоріанським календарем. ROC-календар широко використовувався в ROC із 1912 року, в тому числі в ранніх офіційних документах.
Календар ROC є офіційним календарем, який використовується на Тайвані та Пенху з 1945 року, а також прийнятий китайськими та тайванськими громадами за кордоном. Хорографії та історичні дослідження, опубліковані в материковому Китаї за період між 1912 і 1949 роками, також використовують календар ROC.
Щоб конвертувати будь-який григоріанський календарний рік (1912 і пізніше) у календар ROC, відніміть 1911.
На зворотній стороні монети у центрі вказано номінал ієрогліфами «圓壹» (ОДИН ЮАНЬ) (рис. 4), нижче – цифра номіналу «1» (рис. 5).
Китайський термін «Новий тайванський долар» (新台币 або 新台币, буквально «нова тайванська валюта»), як правило, використовується тільки для банківських та правових договорів, щоб уникнути будь-якої можливої двозначності, або, якщо йде мова про іноземні валюти. На Тайвані використовується термін юань (元 або 圓), або квай (錢). Причому термін юань широко використовується при написанні, а квай в розмові.
Вздовж буртика монети – стилізований орнамент (рис. 6).
ПРИМІТКА
Республіка Китай заснована 1912 року. Вона займала більшу частину материкового Китаю та Монголії. Наприкінці Другої світової війни, в рамках капітуляції Японії, Республіка Китай збільшила свою територію за рахунок групи островів Тайвань і Пенху. Коли 1949 року Китайська Національна Народна партія (Ґоміндан, кит. 國民黨) програла громадянську війну Комуністичній партії Китаю, уряд Республіки Китай переїхав на Тайвань (острів) до тимчасової столиці Тайбей, в той час як комуністи створили Китайську Народну Республіку (КНР).
Це поклало початок існуванню двох китайських держав – Китайської Республіки зі столицею у Тайбеї і Китайської Народної Республіки зі столицею у Пекіні. Загалом на Тайвань перебралось близько двох мільйонів чоловік, в тому числі уряд і парламент, котрий представляв депутатів усіх провінцій. Китайська Республіка на Тайвані зі столицею в місті Тайбей вважається спадкоємцем республіки, проголошеної 10 жовтня 1911 року, стала країною-засновником ООН і одним з п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН. Лише у 1971 році вона під тиском США була змушена поступитися місцем в ООН Китайській Народній Республіці.
Відповідно до Конституції, Республіка Китай не відмовилася від своїх претензій на весь Китай (материковий), хоча активно не заявляє про них на міжнародній арені. Політичні сили Республіки займають різні позиції у питанні проголошення суверенітету Тайваню. Обидва колишні президенти Республіки, Лі Денхуей і Чень Шуйбянь, дотримувалися думки, що РК є суверенною і незалежною державою, окремою від материкового Китаю, тому необхідності в офіційній декларації незалежності немає. З іншого боку, президент Ма Їнцзю висловив думку, що РК є суверенною і незалежною країною, яка має у своєму складі як Тайвань, так і материковий Китай.
Обігова монета номіналом 5 песо 2015 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена з нікелевої латуні. Гурт монети – гладкий (рис. 1).
Обігова монета номіналом 5 песо 2014 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена з нікелевої латуні. Гурт монети – гладкий (рис. 1).
Обігова монета номіналом 1 песо 2015 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена зі сталі з нікелевим покриттям. Гурт монети – ребристий
Обігова монета номіналом 25 сентимо 2017 року викарбувана компанією BSP Security Plant Complex у Кесон-Сіті (Філіппіни). Монета у формі кола. Виготовлена зі сталі з латунним покриттям. Гурт монети – гладкий