Китай 5 цзяо 2014 Китай KM# 1411

Аверс 5 цзяо 2014 Китай Реверс 5 цзяо 2014 Китай
Країна: Китай Матеріал: Сталь з латунним покриттям
Краузе №: KM# 1411 Маса: 3,8 г
Рік: 2014 Діаметр: 20,5 мм
Аверс/реверс: Медальне (0°) Товщина: 1,69 мм

Монета номіналом 1 цзяо 2014 року викарбувана у  Китаї (монетний двір Пекіну). Монета у формі кола. Виготовлена зі сталі з латунним покриттям.

Гурт монети – гладкий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик.

Текст на монеті китайською (традиційною) і мовою піньїнь (найпоширеніший стандарт латинізування китайської мови).

Дизайнер обох сторін – Чжан Хуань (Chang Huan)

АВЕРС

На лицевій стороні монети, майже всю площу займає зображення квіти лотоса з листком (рис. 2).

Лотос

Лотос – багаторічна, красива рослина, відноситься до роду дводольних, єдиний представник свого сімейства. Рослина буває рожевого або жовтого кольору, хоча часто до лотоса відносять червоне, блакитне і біле латаття.

Лотос росте виключно в воді: в мулистих протоках, в дельтах річок, заплавах. Рідше їх можна зустріти високо в горах на висоті 1,5 км. Лотоси є теплолюбними рослинами, тому ростуть не скрізь. Так, жовтий лотос зустрічається в водоймах Ямайки, Гавайських островів, Центральної і Південної Америки. Рожева квітка росте в Японії, на території Азії, Індії, Австралії. А на Таманському півострові розташований водяний сад неймовірної краси – Долина Лотосів. Квіти занесені до Червоної книги.

Квітучий лотос виглядає так: яскраво-зелене листя плаває на поверхні води, а серед нього знаходиться велика квітка (її діаметр 30 см), повернена завжди в сонячну сторону. Лотос має не сильний, але приємний запах. Квітка має жовтий віночок, який оточений пелюстками або ніжно-рожевого, або жовтого відтінку. Біля основи тон пелюсток більш насичений, ніж біля країв. Кореневище довге і товсте. Це обумовлено тим, що рослині необхідно діставати до дна водойми і витягувати звідти поживні речовини. Лотос росте у водоймах до 2,5 м глибиною. Мінімальна глибина води не повинна бути нижче 30 см.

Листя і пелюстки покриті щільним восковим нальотом і під сонячним світлом вони переливаються як перламутр. Вода на них не затримується. Насіння лотоса нагадує горішки. Воно темного кольору і має тверду шкірку з невеликим отвором для зародка.

Квіти посідають особливе місце в естетичній культурі китайців. Як у стародавньому, так і в сучасному Китаї квіти та деякі види рослин є символами тих чи інших якостей людини. Лотос символізує чистоту, мир, родючість, довголіття, здоров’я, честь і везіння, з давніх-давен цією квіткою милуються і захоплюються, йому поклоняються як божественному символу.

У Китаї на найспекотніший період року припадає цвітіння лотосів. Ці незвичайні красою квіти можна зустріти у багатьох районах Китаю, вони вважаються символом літа. Коли на вулиці стоїть виснажлива спека, багато жителів Китаю воліють піти в парк, де в тіні дерев можна помилуватися лотосами.

У стародавньому імператорському парку Юаньмінюань щороку в липні проходить найбільший у Китаї та за кордоном Фестиваль лотосової культури, він триває 2 місяці. На фестивалі представлені найкращі сорти лотосів. У парку висаджено понад 380 різновидів цих квітів. Ще один відомий фестиваль лотосів проходить щорічно з 1 липня по 25 серпня у пекінському парку Бейхай. Цей парк знаходиться неподалік західних воріт імператорського палацового комплексу Гугун. Найцікавіше те, що половину площі парку займає озеро лотоса. Існує переказ, що на небі є «лотосове озеро», в якому ці дивовижні квіти вважаються перетворенням людських душ. Залежно від праведності в земному житті людини, лотос або цвіте і пахне, або в’яне та сохне.

Квіти лотоса займають чільне місце у китайській поезії, оповіданнях, піснях, картинах та скульптурах.

У наші дні сучасна медицина теж не оминає цю чудову квітку. Завдяки макро- та мікроелементам та активним речовинам, таким як білок, цукор, марганець, мідь, аскорбінова кислота лотос використовується в тонізуючих, кардіологічних та загальнозміцнюючих настоянках. Крім того, лотос – цінна харчова та дієтична рослина, його здавна використовують у харчуванні та спеціально вирощують як овоч.

У Китаї з лотоса готують різні страви, такі як холодні закуски, супи, солодощі, напої. У хід йдуть усі складові рослини: листя, коріння, квіти і навіть насіння.

У верхній частині монети вздовж буртика – напис мовою піньїнь «ZHONGGUO RENMIN YINHANG» (НАРОДНИЙ БАНК КИТАЮ) (рис. 3).

РЕВЕРС

На зворотній стороні монети у центрі вказано номінал: по середині – цифра «5» (рис. 4), праворуч – ієрогліф «角» (ЦЗЯО) (рис. 5), ліворуч – напис мовою піньїнь «WU JIAO» (П’ЯТЬ ЦЗЯО) (рис. 6).

У верхній частині монети вздовж буртика – напис традиційною китайською мовою «中国人民银行» (НАРОДНИЙ БАНК КИТАЮ) (рис. 7). У нижній частині, під цифрою «5», вказано рік карбування монети – «2014» (рис. 8).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *