50 теньге 2000 Казахстан KM# 27

Аверс 50 теньге 2000 Казахстан Реверс 50 теньге 2000 Казахстан
Країна: Казахстан Матеріал: Нейзильбер
Краузе №: KM# 27 Маса: 4,71 мм
Рік: 2000 Діаметр: 23 мм
Аверс/реверс: Медальне (0°) Товщина: 1,6 мм

Монета номіналом 50 теньге 2000 року викарбувана у монетному дворі Усть-Каменогорськ (Казахстан). Монета у формі кола. Виготовлена з нікелевої латуні (нейзильберу) – CuZn₁₃₋₄₅Ni₅₋₃₅. Монета відноситься до 2-ї серії, яку введено в обіг 11 листопада 1998 року.

Гурт монети – переривчасто- рубчастий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик.

Текст на монеті казахстанською мовою.

Художники (обидві сторони): В.П. Івженка, А. П. Золотухін. Скульптори (обидві сторони): В.П. Івженко, А. П. Золотухін, М. А. Байтаков.

АВЕРС

На лицевій стороні монети у центрі зображено герб Казахстану (рання версія з написом «ҚАЗАҚСТАН» – кирилицею) (рис. 2).

Герб Казахстану

Державний Герб Казахстану – герб держави Казахстан, один із її офіційних символів нарівні з прапором, гімном і Конституцією. Герб затверджений 4 червня 1992 року. Офіційно – Державний герб, хоча ця державна емблема не є геральдичною.

Золотий шанирак (верхня склепінна частина юрти) на блакитному тлі, від якого в усі сторони у виді сонячних променів розходяться уикі (опори) в обрамленні крил тулпарів (міфічних коней). У нижній частині герба – напис «Казахстан». Всі елементи герба – золотого кольору.

Образ шанираку – верхньої склепінної куполоподібної частини юрти – у державному гербі республіки є образом загального будинку всіх людей, що проживають у Казахстані. Щастя в ньому залежить від добробуту кожного, як міцність шанираку залежить від надійності його уиків (опор). Шанирак не лише за формою нагадує небесний купол, але й за відбиттям у свідомості людей є одним з важливих елементів життєустрою. Шанирак – символ рідної домівки, а в ширшому розумінні і світу як всесвіт.

На гербі зображений Тулпар – міфічний кінь із крилами. Крила символізують мрію про побудову сильної, процвітаючої держави. Вони свідчать також про чисті помисли і прагнення до вдосконалювання і досягнення гармонії в суспільстві, із природою та світовою цивілізацією. У державному гербі республіки зображені два міфічних коні, і вони ніби оберігають шанирак із обох сторін. Вони також яскраво виражають ідею служіння спільній домівці – Батьківщині. Берегти Батьківщину як зіницю ока і віддано служити їй – це один з найважливіших лейтмотивів, закладених в образах міфічних коней.

Автори герба – художники Жандарбек Малібеков та Шота Уаліханов.

Вікіпедія –>

По колу монети, навколо герба – напис в оточення крапок з двох сторін: «• ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ •» (• РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН •). У нижній частині, під гербом, вказано рік карбування монети – «2000» (рис. 3).

РЕВЕРС

На зворотній стороні монети, більшу верхньої частини займає вказівка номіналу – «50 ТЕҢГЕ» (50 ТЕНЬГЕ). Цифра «0» відносно до цифри «1» меншого розміру і під неї знаходиться напис «ТЕҢГЕ» (рис. 4).

У нижній частині монети зображено елемент національного орнаменту (рис. 5).

З лівої сторони монети в цифрі «5» – абревіатура «ҚҰБ» (рис. 6) – «Қазақстан Ұлттық Банкі» (Національний банк Казахстану). У верхній частині, над номіналом – «восьмикутна зірка» (рис. 7).

Варіанти для прапору Казахстану у 1991 році з восьмикутними зірками

У казахському прикладному мистецтві у вигляді восьмикутної зірки зображали ранкову зірку – Венеру. Це історична традиція. Секрет восьмигранної зірки – шанирак. Своїми променями вона охоплює всі сторони горизонту, що свідчить про урочистість життя повсюди. Вона символізує зоряну годину Казахстану, як незалежної держави.

Восьмикутна (або восьмикінцева, восьмигранна) зірка, яка утворюється з накладання двох квадратів, знаку вічності, означає: один із них звернений у минуле, а інший – у майбутнє.

Восьмикутна зірка присутня у символіці багатьох народів світу. З найдавніших часів на території Євразії був споконвічний конструктивний символ, який лежав в основі багатьох понять, образотворчих елементів. У казахській орнаментиці існує так чи інакше симетрична побудова всіх елементів та символів. Будь-який символ, будь-яка орнаментика побудована саме на восьмигранному поєднанні, чіткому поєднанні. Тому приклади – усі пам’ятники матеріальної культури, що знаходяться на території Казахстану.

Пам’ятник, що зберігся до нашого часу – мавзолей Ходжі Ахмеда Ясаві. Вся його основна орнаментальна символіка побудована саме на восьмиграннику. Купол мавзолею Ходжі Ахмеда Ясаві побудований на четверику, який переходить на восьмерик і потім тримає небозвід.

Мавзолей Айша-Бібі. Вся основна орнаментика побудована саме у конструктиві восьмигранної символіки. Будь-який орнамент у монументальній архітектурі та в тематиці пластичної архітектури є саме восьмигранним.

Ця восьмикутна зірка є символом думок та мрії про свободу та щастя. Три ці символи є неминучими елементами первісної символіки народу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *