Країна: Індія | Матеріал: Нержавіюча сталь |
Краузе №: KM# 92.2 | Маса: 4,85 г |
Рік: 2002 | Діаметр: 25 мм |
Аверс/реверс: Медальне (0°) | Товщина: 1,4 г |
Монета номіналом 1 рупія 2002 року викарбувана у монетному дворі Калькутти (Індія) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Для її виробництва використано нержавіючу сталь.
Гурт монети – гладкий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик.
Текст на монеті мовою гінді та англійською мовою.
АВЕРС
На лицевій стороні монети у центрі зображено емблему Індії – левова капітель Ашоки (рис. 2).
Емблема Індії – державний символ Індійської Республіки, що є адаптованим зображенням «Левової капітелі», що була встановлена на одній із Колон Ашоки у Сарнатхі.
Імператор Ашока встановив едикт з капітеллю для того, щоб відмітити місце, де Будда Гаутама почав вчити Дхарму і де була заснована велика буддистська санґха (община). Зображення цієї скульптури було проголошено Національною емблемою Індії 26 січня 1950, у день, коли Індія стала республікою.
На емблемі зображені три азійських лева на круглій абаці. Четвертий лев знаходиться позаду і схований з виду. Емблема символізує націю, що «відважна у хоробрості, сильна в тілі, розсудлива у пораді та лякає супротивників». Абака прикрашена чотирма тваринами – символами чотирьох напрямків: лев – півночі, слон – сходу, кінь – півдня і бик – заходу (видимі лише кінь та бик). Абака спирається на розкритий лотос (відсутній на емблемі), що символізує джерело життя. Нижче за абаку розташований девіз, записаний санскритом: सत्यमेव जयते – «лише істина перемагає», це цитата з Мундака-Упанішади, асоційованої з Атхарваведою.
Колона стоїть досі, Левова капітель знаходиться у Музеї Сарнатха, у штаті Уттар-Прадеш, Індія. Капітель заввишки 2,15 метри (7 футів) разом із основою, і є вишуканішою за інші подібні збережені капітелі колон Ашоки із текстами Едиктів Ашоки, які були встановлені у Індії і мають зверху одну тварину; інша пошкоджена група чотирьох левів збереглася у Санчі.
Ліворуч від емблеми Індії, вздовж краю, напис мовою гінді «भारत» (ІНДІЯ) (рис. 3), праворуч – напис продубльовано англійською «INDIA» (ІНДІЯ) (рис. 4).
РЕВЕРС
На зворотній стороні монети у центрі вказано номінал цифрою «1» (рис. 5). Над цифрою вздовж краю – напис мовою гінді «रुपया» (РУПІЯ) (рис. 6), під номіналом – напис англійською мовою «RUPEE» (РУПІЯ) (рис. 7). Нижче – рік карбування монети «2002» (рис. 8).
З лівої і правої сторін номінал обрамлений качанами кукурудзи (рис. 9, рис. 10).
Кукурудза – одна з найважливіших злакових культур світу, яку вважають (разом з рисом і пшеницею) одним із «трьох найголовніших хлібів людства».
Вона – одна з найстаріших культур, походить з Центральної і Південної Америки. Тут її культивували ще 5-10 тис. років тому. Кукурудза була головною продовольчою культурою для місцевого населення. В Європі кукурудза стала відома лише в кінці XV століття. В 1500 році Х. Колумб привіз насіння в Севілью (Іспанія). Спочатку її вирощували як рідкісну декоративну рослину. Звідси вона потрапила в Португалію, Італію, а в XVI столітті – в Китай, Індію та інші країни.
Існує 9 видів і понад 1000 сортів сільгоспкультури. Найбільш поширений і найчастіше вживаний вид – кукурудза цукрова. Саме її ми варимо та їмо. Кременистий вид використовується для виробництва паличок і пластівців. З розлусної роблять попкорн.
Серед сільськогосподарських культур кукурудза на другому місці в світі після пшениці і за посівними площами, і за рівнем продажів. Вона не росте тільки в Антарктиді, а найбільше кукурудзяних полів в Мексиці, Бразилії, Аргентині та Індії.
Кукурудза містить 26 хімічних елементів і дає організму людини величезну кількість поживних речовин. Причому за вмістом в зернах вітамінів, мікроелементів та корисних кислот вона значно перевершує всі бобові.
У кукурудзяних зернах є майже всі групи вітамінів: В – підтримує нервову систему, С – підвищує імунітет, D – необхідний кісткам, Е – покращує стан шкіри і волосся, К – добре впливає на серцево-судинну систему. Пектини, що містяться в кукурудзі, покращують травлення. Гіалуронова кислота підтримує роботу головного мозку. Калій та магній із золотих зерен сприяють нормальному обміну речовин, кальцій покращує зубну емаль, а залізо захищає кровоносну систему.
Індія – аграрна держава. Станом на кінець XX століття сільське господарство складало 32 % ВВП країни. Індія – одна з найбільших виробників кукурудзи в світі, у 2010 році в країні зібрано 20 млн. тонн кукурудзи, 7 місце у світі. 2014 року в Індії зібрано 24 млн. тонн (6 місце в світі).
ПРИМІТКА
Монета 1 рупія у 2002 році карбувалася на чотирьох монетних дворах Індії – Калькутти, Гайдарабада, Нойди і Мумбаї. Всі, окрім Калькуттського монетного двора, мають знаки на реверсі монети під роком випуску: ★ – Гайдарабад, ● – Ноїда, ♦ – Мумбай.
Дана монета не має знаків під роком випуску – монетний двір Калькутти.
Монетний двір Індії в Калькутті вперше був заснований у 1757 році і розташовувався в будівлі поряд із Чорною дірою в старому форті, де сьогодні стоїть Головне поштове відділення (Чорна діра Калькутти – підземелля у Форт-Вільям розміром 4,3 м на 5,5 м). Він називався Монетним двором Калькутти і використовувався для виробництва монет із назвою монетного двору Муршідабад.
Другий калькуттський монетний двір був заснований на обладнанні, привезеному в 1790 році з Англії. Монети, випущені цим монетним двором, продовжували носити назву монетного двору Муршідабад.
У березні 1824 року на Странд-роуд було закладено основу третього калькуттського монетного двору, який був відкритий для виробництва з 1 серпня 1829 року. До 1835 року монети, випущені на цьому монетному дворі, продовжували випускатися на ім’я монетного двору Муршідабад.
Цей монетний двір отримав назву «Старий срібний монетний двір». Фундамент для цього монетного двору було закладено в березні 1824 року, а виробництво почалося 1 серпня 1829 року.
Потужність виробництва монет тоді коливалася від 300 000 до 600 000 монет на день. У 1860 році на північ від Срібного монетного двору була побудована прибудова, відома як «Мідний монетний двір», для ексклюзивного виробництва мідних монет.
Срібний і мідний монетні двори працювали та виготовляли монети з бронзи, срібла та золота. Обидва ці монетні двори були добре оснащені пресами для карбування, наданими Boulton and Watt of Soho (Бірмінгем, Англія).
Наприкінці 1930-х років було завершено фундаментні роботи для нового монетного двору в Тараталі, неподалік від Аліпора, що є приміським районом міста Колката (Калькутта). Будівництво мало бути завершено до початку 1942 року. Однак Друга світова війна призупинила все будівництво. Його було завершено на початку 1950-х років.
Монетний двір відкритий міністром фінансів уряду Індії Шрі С. Д. Дешмухом 19 березня 1952 року. З цієї дати на монетному дворі Аліпора (Калькутти) розпочато повну операцію з карбування монет і виготовлення медалей, нагород і значків.