Країна: Пакистан | Матеріал: Бронза |
Краузе №: KM# 62 | Маса: 4 г |
Рік: 2005 | Діаметр: 20 мм |
Аверс/реверс: Медальне (0°) | Товщина: 1,75 мм |
Монета номіналом 1 рупія 2005 року викарбувана у монетному дворі Пакистану (Лахор). Монета у формі кола. Для її виробництва використано бронзу. Ця серія бронзових однорупієвих монет випускалися з 8 вересня 1998 року по 1996 рік.
Гурт монети – ребристий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик із зубцями до середини (аверс – рис. 2, реверс – рис. 3).
Текст на монеті мовою урду.
Тираж – 202 330 000.
АВЕРС
На лицевій стороні монети у центрі зображено бюст Мухаммеда Алі Джинни обличчям ліворуч (рис. 4).
Мухаммед Алі Джинна (25 грудня 1876 – 11 вересня 1948) – мусульманський політик, який шанується в Пакистані як батько-засновник національної державності. Один з ініціаторів та найактивніших учасників розділу Британської Індії.
Народився та помер у Карачі в родині заможних купців. Вивчився на юриста у Великій Британії, вів адвокатську практику в Бомбеї.
У 1906 р. вступив в Індійський національний конгрес. З 1912 р. один з лідерів Мусульманської ліги. Спочатку відстоював національну єдність індусів і мусульман, проте в 1921 р. покинув конгрес на знак незгоди з політикою Магатми Ґанді. При розробці індійської конституції в 1928 р. вимагав резервування для мусульман третини місць в індійських органах влади.
У 1930-1934 рр. Джінна проживав у Великій Британії. Після повернення до Індії очолив Мусульманську лігу. З 1940 р. вимагав виділення мусульман із складу Індії як особливої «нації» та створення держави Пакистан. Услід за розділом Британської Індії став на чолі Пакистану як його перший генерал-губернатор.
У Пакистані склався справжній культ Джинни, його офіційно іменують «батьком нації» і «великим вождем». Належить до національних символів Пакистану. Міжнародний аеропорт в Карачі носить ім’я Джинни. Крикетний стадіон в Мірпурі названий на честь політика – «Куаїд-е-Азам».
Вікіпедія –>
Ліворуч від портрету, вздовж краю, напис «قائد اعظم محمد علی جناح» (Куейд-е-Азам Мухаммад Алі Джинна) (рис. 5), праворуч – напис «اسلامی جمہوریۂ پاکِستان» (Ісламська Республіка Пакистан) (рис. 6). У нижній частині монети, під портретом, вказано рік карбування – «2005» (рис. 7).
РЕВЕРС
На зворотній стороні монети у верхній центральній частині зображено храм Лал Шахбаза Каландара (рис. 8).
Храм Лал Шабаза Каландара – це храм і мавзолей , присвячений мусульманському і суфійському святому XIII століття Лал Шахбазу Каландару . Храм знаходиться в Сехван Шаріф, в пакистанській провінції Сінд і є одним із найважливіших у Пакистані, який щорічно приваблює до мільйона відвідувачів.
Святиня побудована в 1356 році, а в 1639 модернізована (розширена). Поверхні в храмі вкриті білим мармуром, глазурованою плиткою та дзеркалами. Позолочені головні двері святині були подаровані останнім шахом Ірану Мохаммедом Реза Пахлаві в 1970-х роках. Гробниця Лал Шабаза Каландара розташована під центральним куполом святині з обмеженим освітленням, яке забезпечується маленькими глиняними масляними лампами, подібними до тих, що використовуються в індуїстських церемоніях.
У 1994 році на святині було замінено позолочений купол. Висота купола становить 33,5 м, а його діаметр – 17 м. Зовнішня поверхня купола позолочена плиткою з Об’єднаних Арабських Еміратів , внутрішня поверхня прикрашена плиткою з Ірану.
Храм вважається головним храмом для малангів і каландарів – прихильників окремого суфійського ордену, натхненного вченням Лал Шахбаза Каландара.
У святині також проводяться церемонії дхамал , або танцювальні сесії, що супроводжуються ритмічним биттям барабанів, щоб викликати медитативний стан, схожий на транс, які, як вважається, проводив Лал Шахбаз Каландар. У дхамалі беруть участь чоловіки і жінки, які у внутрішньому дворі святині розділені мотузковими огородженнями. Вибух у святині в лютому 2017 року стався під час церемонії дхамал.
16 лютого 2017 року Ісламська держава Іраку та Леванту – провінція Хорасан, взяла на себе відповідальність за напад терориста-смертника на храм, у результаті якого загинуло 88 людей.
У нижній частині монети, під зображенням храму, вказано номінал – «1 روپیہ» (1 РУПІЯ) (рис. 9).
ПРИМІТКА
На монетах 1 рупія 2005 року є відмінність. А саме, на аверсі – розмір бюсту Мухаммеда Алі Джинни (див. фото нижче).
На даній монеті бюст «батька пакистанської нації» – великий.