Країна: ОАЕ | Матеріал: Мідно-нікелевий сплав |
Краузе №: KM# 4 | Маса: 3,5 г |
Рік: 1998 | Діаметр: 20 |
Аверс/реверс: Медальне (0°) | Товщина: 1,5 мм |
Монета номіналом 25 філсів 1998 року викарбувана у Королівському монетному дворі Великої Британії (Ллантризант). Монета у формі кола. Для її виробництва використано мідно-нікелевий сплав.
Гурт монети – ребристий (рис. 1). По краю на аверсі і реверсі виступає буртик.
Текст на монеті арабською і англійською мовами.
Дизайн монети розробив англійський скульптор та гравер Джеффрі Коллі.
АВЕРС
На лицевій стороні монети в середині вказано номінал у два рядки «فلساً٢٥» (25 філсів) (рис. 2). Вздовж краю, оточуючи номінал, назва країни: у верхній частині арабською мовою «الامارات العربية المتحدة» (рис. 3) (ОБ’ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ), у нижній – англійською «UNITED ARAB EMIRATES» (рис. 4) (ОБ’ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ).
РЕВЕРС
На зворотній стороні монети у центрі зображено газель обличчям ліворуч. Ймовірно, піщана газель або гірська газель, один із 2 видів, які зустрічається в ОАЕ. (рис. 5).
В ОАЕ зустрічається два види цих граційних тварин: гірська газель (Gazella gazella), яка переважно мешкає у гірських районах і на кам’янистих рівнинах, та її світліша родичка, піщана газель (Gazella leptoceros) популяцію якої у дикій природі було відновлено зусиллями екологів протягом останніх 20 років. Гірська газель відрізняється спритністю, в моменти небезпеки розвиваючи швидкість до 65 км/год, і дуже ревно ставиться до своєї території, залишаючи віскоподібні мітки. Піщана газель занесена до Червоної книги і вже не зустрічається в інших регіонах Аравійського півострова.
Раніше вид гірської газелі мав широкий ареал і охоплював територію Аравійського і Синайського півостровів. В даний час звичайна газель мешкає переважно в Ізраїлі, Саудівській Аравії, Омані, в Об’єднаних Арабських Еміратах і Ємені.
Вид тримається переважно в напівпустелях і пустелях, зрідка відвідуючи відкриті лісу. Ландшафт являє собою часто низькі скелясті гори. Газель живе також в прибережних піщаних дюнах і на плоскогір’ях. В області поширення виду температура навколишнього середовища варіює від мінус декількох градусів до плюс 45 °С.
Країни поширення піщаної газелі: Алжир, Чад, Єгипет, Лівія, Малі, Нігер, Судан, Туніс. Полюбляє області дюн. Рухається в широких межах у пошуках ефемерної рослинністю. На відміну від більшості інших видів газелей, самиці піщаної газелі не мають рогів.
Міжнародний союз охорони навколишнього середовища оголосив цей вид вразливим. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища Абу-Дабі, найбільшою загрозою для аравійської піщаної газелі є браконьєрство та погіршення умов проживання.
У нижній частині монети, вздовж краю, вказано рік карбування за григоріанським і мусульманським календарями індо-арабськими цифрами – «١٤١٩-١٩٩٨» (1998-1419) (рис. 6).
Мусульманський (ісламський) календар – місячний календар, що застосовується в ісламі для визначення дат релігійних свят, а також, як офіційний календар у Саудівський Аравії, країнах Перської затоки та деяких інших мусульманських країнах. Літочислення ведеться від Хіджри (16 липня 622) – дати переселення пророка Мухаммада та перших мусульман з Мекки до Медини. Тому у мусульманських країнах календар називають календарем Хіджри. Епоха до початку літочислення називається джахілія – епоха невідання.
Мусульманський календар побудовано винятково на зміні фаз Місяця. За традицією, першим днем нового місяця вважався перший день після молодика, коли незабаром після заходу сонця на небі можна було побачити серп місяця. Причому засвідчити появу місяця мали двоє поважних мусульман. Через це початок нового місяця, а також і релігійні свята могли не збігатися в різних ісламських країнах, оскільки через різницю в часі між заходом сонця на різних географічних широтах, умови видимості молодого місяца також можуть бути різними.
Один рік складається з 12 місяців і налічує 354 або 355 днів. На відміну від низки інших місячних календарів (наприклад вавилонського), додатковий тринадцятий місяць для узгодження місячного календаря з сонячним циклом не вводиться, оскільки вважається, що це заборонено Кораном. Таким чином початок року та дні мусульманських релігійних свят поступово зсуваються за сезонами і можуть припадати на різні пори року.
Доба у мусульманському календарі розпочинається із заходом сонця (а не опівночі).
Мусульманський рік на 10 або 11 днів коротший року за григоріанським календарем.
2008 григоріанський рік починається майже одночасно з 1429 мусульманським роком, а 20840-й рік стане спільним для обох календарних систем.
Вікіпедія ->
ПРИМІТКА
Дизайн монет 25 філсів не змінився з 1973 року. Однак, монети мають кілька відмінностей.
Виготовлялися з двох матеріалів:
- З 1973 по 2011 з мідно-нікелевого сплаву;
- З 2014 зі сталі з нікелевим покриттям.
Карбувались у двох монетних дворах:
- Британському королівському монетному дворі (1973, 1982, 1984, 1989, 1995 та 1998);
- Королівському монетному дворі Канади (1986, 1987, 1988, 2005, 2007 і 2011).
Випускався номінал за двох правителів:
- Заїда бін Султана Аль-Нагаяна (02 грудня 1971 – 02 листопада 2004);
- Халіфа бін Заїда Аль-Нагаяна (03 листопада 2004 – дата).
Отже, монета 25 філсів 1998 року виготовлена з мідно-нікелевого сплаву у Британському королівському монетному дворі за правління Заїда бін Султана Аль-Нагаяна.