Гроші Пакистану

Прапор Пакистану

Пакистан, повна назва – Ісламська Республіка Пакистан (урду اِسْلامی جَُمْہُورِیَہ پاکستان‎) – країна на півдні Азії, що простягнулася від Гімалаїв до Аравійського моря, межує на заході з Іраном, північному заході з Афганістаном, північному сході з КНР, сході з Індією. Окрім прямого перекладу з офіційної мови деякі джерела стверджують, що назва країни має наступний зміст: «земля чистих», «чиста держава» та «країна чистих».

Пакистан простягається між 24 і 37 північними широтами і між 61 і 77 східною довготою та займає площу 803940 км², що робить його дев’ятою за величиною країною в Азії, а включаючи спірну територію Азад Кашмір і північні райони Кашміру, країна охоплює 880254 км². Пакистан межує з чотирма незалежними країнами: Іраном на південному заході, Афганістаном на заході і півночі, Китаєм на північному сході і Індією на схід, з кожною, з цих, країн є прикордонні територіальні суперечки (від значних до незначних), тому загальна довжина кордонів 7056 км, величина узагальнена. На півдні, Пакистан має 1046 кілометрів берегової лінії на Аравійському морі.

На більшій частині країни – гори систем Гіндукушу, Гімалаїв, Іранського нагір’я. На сході і південному сході країни – рівнина в басейні річки Інд, на півдні, північному сході та північному заході – відроги Гімалаїв та гори Гіндукушу (висота до 7690 м). На заході і південному заході – гори Сулейманові, Макран та нагір’я Белуджистан. Найвища точка Пакистану знаходиться в горах Каракорум – гора К2 (Годвін-Остін) (8611 м). Це друга вершина у світі після Евересту. Клімат мусонний, на більшій частині країни – тропічний, на північному заході – субтропічний. Основна річка – Інд з притокою Паджнад.

Герб Пакистану

Пакистан – федерація чотирьох провінцій, території федеральної столиці та адміністративних районів-територій племінних груп. Крім того, уряд Пакистану фактично взяв під свою юрисдикцію західну частину спірного регіону Кашмір, організованою як два окремі політичні утворення (Азад Кашмір і Північні території). Провінції: Белуджистан (Balochistan), Північно-Західна прикордонна провінція (North-West Frontier Province (NWFP)), Пенджаб (Punjab), Сінд (Sindh). Території: Столична територія (Islamabad Capital Territory (IST)), Федерально керовані племінні території (Federally Administered Tribal Areas (FATA)), Азад Джамму і Кашмір (або просто Азад Кашмір) (Azad Jammu and Kashmir (or simply Azad Kashmir)), Гілгіт-Балтистан (Gilgit-Baltistan, Північні території). Третій рівень урядового адміністрування складається з 26 округів, що й собі розподілялися ще на два поверхи адміністрацій – районні й тешілс (tehsils), що прямо підпорядковувалися провінційним структурам. Через адміністративну реформу в 2001 році округи були скасовані й почала діяти нова трирівнева система місцевого самоврядування в складі районів, тешілс і сільських спілок, з виборним органом на кожному рівні. У Пакистані налічується 107 районів. Кожний з них складається з кількох тешілс і сільських спілок.

Пакистан – аграрна країна з промисловістю, що розвивається. Основні галузі промисловості: металообробна, машинобудівна, хімічна та нафтохімічна, харчова, текстильна, кустарні промисли. За даними індексу економічної свободи ВВП становить $67,2 млрд. Темп зростання ВВП – 3,3 %. ВВП на душу населення – $511. Імпорт 1997 року (нафта і нафтопродукти, промислова сировина і обладнання, олія, чай, хімікати, добрива) – $11,4 млрд. (головним чином США – 11,2 %; Японія – 7,8 %; Малайзія – 7,1 %; Саудівська Аравія – 6,7 %; ОАЕ – 6,6 %). Експорт (бавовна, рис, риба і рибопродукти, бавовняні тканини, спортивні товари, килими, шкіра і шкіргалантерея, одяг) – $10 млрд. (головним чином США – 20,5 %; Гонконг – 7,1 %; Велика Британія – 6,9 %; Німеччина – 6,3 %; ОАЕ – 5,1 %).

Основні природні ресурси Пакистану – орна земля і вода. Приблизно 25 % землі обробляється й зрошується однією з найбільших іригаційних систем у світі. Аграрний сектор становить 23 % ВВП, задіяно 44 % робочої сили країни.

Пакистанська рупія (урду – پاکستانی روپیہ) – грошова одиниця Пакистану. Емітент – Державний банк Пакистану. Літерний код – PKR, символ – Rs.

В обігу знаходяться банкноти номіналом 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 рупій; монети номіналом 1, 2, 5 та 10 рупій. З 1 січня 2011 р. банкнота номіналом 5 рупій випуску 2008 р. замінена монетою аналогічного номіналу. У обігу також знаходяться обігово-пам’ятні монети номіналами 10 і 20 рупій, випуск яких присвячений пам’ятним подіям або видатним діячам Пакистану.

Монети Пакистану