Гроші Індії

Прапор Індії
Прапор Індії

Індія (гінді भारत), офіційна назва Республіка Індія (англ. Republic of India, гінді भारत गणराज्य, ) країна у Південній Азії. Індія є другою за чисельністю населення та сьомою за площею країною світу, а також найнаселенішою демократією світу. Оточена Індійським океаном на півдні, Аравійським морем на південному заході та Бенгальською затокою на південному сході, і розділяє сухопутні кордони з Пакистаном на заході; Китаєм, Непалом і Бутаном на півночі, а також із М’янмою і Бангладеш на сході. В Індійському океані, країна знаходиться неподалік Шрі-Ланки та Мальдівів; її Андаманські і Нікобарські острови розділяють морський кордон із Таїландом та Індонезією.

За рівнем розвитку економіки (паритет купівельної спроможності) Індія займає 4-те місце у світі. Експорт: чай, кава, залізо, сталь, спеції та прянощі, текстиль, коштовне каміння та ювелірні вироби, техніка, хімікати, шкіра та шкіряні вироби, риба. Партнери в експорті: США (17 %), Об’єднані Арабські Емірати (8,8 %), Китай (5,5 %), Гонконг (4,7 %), Велика Британія (4,5 %), Сінгапур (4,5 %) (2004). Імпорт: нафта, машини та механізми, коштовне каміння, міндобрива, хімікати. Партнери в імпорті: Китай (6,1 %), США (6 %), Швейцарія (5,2 %), Бельгія (4,4 %) (2004).

Офіційна мова – гінді та (тимчасово) англійська, також 21 регіональна мова. Членство у міжнародних організаціях: ООН, Рух неприєднання, ЮНІСЕФ, ВООЗ, Міжнародна організація космічного зв’язку «Інтерсупутник», Всесвітня продовольча програма, МОП, SAARC, МБРР, МАР тощо. Індія – колиска деяких із найдавніших цивілізацій. Через великі розміри населення та темпи економічного розвитку, Індію розглядають однією з потенційних наддержав.

Герб Індії
Герб Індії

 

Конституція Індії набула чинності 26 січня 1950 року. Преамбула Конституції визначає Індію як суверенну, соціалістичну, світську, демократичну республіку. Індія має двопалатний діючий парламент схожий у своїх функціях та особливостях до Вестмінстерського типу парламентської системи.

Президент Індії є головою держави і обирається непрямими виборами через колегію виборців на п’ятирічний термін. Прем’єр-міністр Індії є головою уряду і здійснює найбільші виконавчі функції, призначається президентом, прем’єр-міністр вибирається партією або політичним союзом партій, що складають більшість місць у нижній палаті парламенту. Виконавча влада складається з президента, віцепрезидента, та Ради Міністрів Індії на чолі з прем’єр-міністром. Будь-який міністр при отриманні портфеля повинен бути членом однієї з палат парламенту.

Загалом законодавча влада Індії уособлює Парламент Індії (Сансад), який складається з верхньої палати, що іменується Раджья Сабха (Рада штатів) і нижньої палати, що іменується Лок Сабха (Будинок народу). Раджья Сабха, постійно діючий орган влади, що має 245 членів, які працюють протягом шести років. Більшість із них обрані державним і територіальними законодавчими органами штатів у пропорції до населення тих штатів.

Згідно з Конституцією, Індія – союз штатів. В основу територіального поділу покладено мовну спільність населення. У штатах існують законодавчі збори і місцеві уряди. До складу країни входить 28 штатів (state), Національна столична територія Делі і сім союзних територій – порівняно невеликих за розміром і чисельністю населення адміністративних одиниць центрального підпорядкування.

Індія – аграрно-індустріальна країна. Структура ВВП наприкінці XX ст. (%): гірничодобувна пром-сть – 2,1; обробна пром-сть – 15,2; сільське господарство – 32; енергетика – 1,6; будівництво – 4,2; торгівля – 13,6; транспорт і зв’язок – 5,2; інші – 26,1.

гроші Індії

Індійська рупія (англ. Indian rupee, гінді रुपया, код INR) – офіційна валюта Індії. Емітентом валюти виступає Резервний банк Індії. Найпоширеніші позначення: Rs і ₹. Код ISO 4217 – INR. Поділяється на 100 пайс (однина – пайса), хоча монети останніх тепер не використовуються але можуть зазначатися в електронних розрахунках.

На даний час в обігу знаходяться нонети номіналом 50 пайс, 1, 2, 5, 10 і 20 рупій та банкноти номіналом 10, 20, 50, 100, 200, 500, 2000 рупій.

За даними Банку міжнародних розрахунків, індійська рупія входить в топ-20 найпоширеніших за часткою торгівлі валют у світі.

Монети Індії

2 рупії 2016 Індія

Монета номіналом 2 рупії 2016 року викарбувана у монетному дворі Мумбаї (Індія) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Для її виробництва використано нержавіючу сталь. Гурт монети – ребристий (рис.

2 рупії 2015 Індія

Монета номіналом 2 рупії 2015 року викарбувана у монетному дворі Калькутти (Індія) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Для її виробництва використано нержавіючу сталь. Гурт монети – ребристий (рис.

2 рупії 2011 Індія

Монета номіналом 2 рупії 2011 року викарбувана у монетному дворі Ноїди (Індія) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Для її виробництва використано нержавіючу сталь. Гурт монети з вирізом по

1 рупія 2002 Індія

Монета номіналом 1 рупія 2002 року викарбувана у монетному дворі Калькутти (Індія) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Для її виробництва використано нержавіючу сталь. Гурт монети – гладкий​ (рис.

Банкноти Індії

100 рупій 2017 Індія

На аверсі з правої сторони банкноти зображено портрет Магатми Ґанді – індійського державного і політичного діяча, національного героя; один із керівників та ідеологів національно-визвольних рухів Індії; формулював філософію не насилля,

20 рупій 2016 Індія

На аверсі з правої сторони банкноти зображено портрет Магатми Ґанді – індійського державного і політичного діяча, національного героя; один із керівників та ідеологів національно-визвольних рухів Індії; формулював філософію не насилля,

10 рупій 2014 Індія

На аверсі з правої сторони банкноти зображено портрет Магатми Ґанді – індійського державного і політичного діяча, національного героя; один із керівників та ідеологів національно-визвольних рухів Індії; формулював філософію не насилля,