Гроші Саудівської Аравії

Прапор Саудівської Аравії

Саудівська Аравія, офіційна назва Королівство Саудівська Аравія (араб. المملكة العربية السعودية) — найбільша за площею (близько 2 150 000 км2) арабська держава Передньої Азії, займає більшу частину Аравійського півострова і є другою за площею після Алжиру країною Арабського світу. Межує з Йорданією, Іраком на півночі, з Кувейтом на північному сході, Катаром, Бахрейном та Об’єднаними Арабськими Еміратами на сході, з Оманом на південному сході і з Єменом на півдні. Це єдина країна, що водночас має берегову лінію уздовж Червоного моря та Перської затоки і більшу частину території якої займає посушлива безплідна пустеля.

Територія сучасної Саудівської Аравії складається з чотирьох колись окремих регіонів: Хіджаз на узбережжі Червоного моря, Неджд у центральній частині півострова, а також частин Ель-Хаса на узбережжі Перської затоки і Асір на південному заході. Королівство засноване 1932 року Ібн-Саудом. Він об’єднав чотири регіони в одну державу шляхом низки завоювань, починаючи із захоплення Ер-Ріяда в 1902 році, прабатьківщини його родини, Саудитів. З того часу країна є абсолютною монархією і керується з дотриманням ісламських традицій. Ваххабізм проголошено «панівною особливістю Саудівської культури». Саудівську Аравію іноді називають «Країною Двох Святих Мечетей», маючи на увазі Мечеть аль-Харам (у Мецці) та Аль-Масджід Аль-Набауї (в Медині), два найсвятіші місця в Ісламі. Кількість населення королівства становить 28 700 000 осіб, з них 20 млн є його громадянами і 8 млн — іноземці.

Герб Саудівської Аравії

Саудівська Аравія є другим у світі виробником і першим експортером нафти, а також контролює другі у світі за об’ємами запаси нафти. Спираючись на поклади викопних видів палива, королівство класифікують як економіку з високим рівнем доходів, з високим індексом людського розвитку, вона є єдиною арабською країною, що має членство у Великій двадцятці. Однак країна має найменш диверсифіковану економіку серед усіх держав-членів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки. 

За формою державного правління Саудівська Аравія — абсолютна теократична монархія, де державним і релігійним лідером є король із династії племінних вождів Аль-Сауд (Саудідів). Парламенту в країні немає; король володіє необмеженою владою. У країні встановлений авторитарний режим, тому міжнародна організація Freedom House оцінює її як «Не вільна». Саудівська Аравія посідає четверте місце у світі за розміром військових витрат і, за свідченнями SIPRI, є другим у світі імпортером зброї. Саудівська Аравія вважається регіональною силою. У додаток до РСАДПЗ, країна є активним членом Організації ісламського співробітництва, ОПЕК і Ліги арабських держав.

Королівство Саудівська Аравія поділяється на 13 провінцій (мінтакат), правління й уряд очолює король із роду Саудів, який водночас і прем’єр-міністр країни. Титул короля переходить у спадок.

Кабінет Міністрів формується королем, декілька членів королівської сім’ї входять до нього та займають ключові пости.

Саудівський ріал (араб. ريال سعودي‎; код: SAR) — офіційна валюта Саудівської Аравії з 1960 року.

1 саудівський ріал дорівнює 20 кершам (курушам) або 100 халалям. В обігу є монети номіналом 1, 5, 10, 25, 50, 100 халалів, 1, 2 ріали та банкноти 5, 10, 50, 100, 500 ріалів.

Емітентом грошової одиниці є Агентство грошового обігу Саудівської Аравії.

Монети Саудівської Аравії

50 халалів 1987 Саудівська Аравія

Монета номіналом 50 халалів 1987 року викарбувана у Королівському монетному дворі Великої Британії (Ллантрисант). Монета у формі кола. Для її виробництва використано мідно-нікелевий сплав. Гурт монети – ребристий (рис. 1).