Гроші Ємену

Прапор Ємену
Прапор Ємену

Ємен, Республіка Ємен, Єменська Республіка (араб. الجمهورِيّة اليَمَنيّة) – країна в південно-західній Азії, межує на півночі із Саудівською Аравією і Оманом на сході. Омивається Аравійським морем на півдні та Червоним на заході. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра та інші.

Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 внаслідок об’єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен)

Назва країни – «Аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Арабське слово «аль-ємен» (араб. اليَمَن‎) означає «правий» (тобто «по правий бік від Мекки»). Натомість «лівою» називають Сирію – араб. الشام‎ (аш-шам), втім ця назва є неофіційною.

На території Ємену знаходяться величні гори, прибережна низовина Тіхама, посушливі пустельні плоскогір’я, зрідка розділені більш родючими долинами. На заході – Єменські гори (найвища точка гора Ен-Набі-Шаїб, 3660 м). Уздовж узбережжя Червоного моря і Аденської затоки – пустеля Тігама. На сході – невисокі плоскогір’я та пласкі узвишшя, які переходять у пустелю. Клімат тропічний, сухий. У країні відсутні постійні водотоки.

Герб Ємену

Ємен ділиться на 22 мухафази, які поділені на 333 райони (muderiah), які в свою чергу поділені на 2210 підрайонів, і потім на 38284 села (на 2001 рік). 10 лютого 2014 року були оприлюднені пропозиції високопоставленої державної комісії, що стосуються перетворення країни з унітарної на федеративну. Як очікується, Ємен буде розділений на шість регіонів, що володіють широкими повноваженнями у сфері внутрішньої політики.

Також велике значення має розподіл частини єменців на кілька десятків племен і племінних конфедерацій. На півночі країни впливові племінні конфедерації хашід і Бакіл, племена бені Матар, бені Харіс та інші, а на півдні племена субайхі, хаушабі, Амірі, Яфаі, Фадля, Аулакі і інші.

Переважна більшість жителів Ємену – мусульмани (99 %). Трохи більше половини єменських мусульман є сунітами 56,36 %. У Ємені також зосереджена велика громада шиїтів 42,1 % (8-10 млн. віруючих).

Ще до початку арабських революцій (2010 року) Ємен був украй нестабільною країною, яку роздирали на частини численні суперечності. Після відходу у відставку колишнього президента Алі Абдулли Салеха у 2012 країна переживає період нестабільності.

Ємен є найнебезпечнішою країною Аравійського півострова. Там вже кілька років не припиняються бойові дії проти ісламістів, сепаратистів і місцевих шиїтів. Крім того, там же діють численні терористичні угруповання, пов’язані з «Аль-Каїдою».

За даними рейтингу «Неспроможних держав» на 2013, Ємен посідає в ньому 6-те місце.

Гроші

Єменський ріал (араб. ريال يمني‎) — грошова одиниця Ємену, яка перебуває в обігу з моменту об’єднання країни в 1990 році. Формально підрозділяється на 100 філсів, хоча жодна монета з подібним номіналом не була випущена в обіг.

У грошовому обігу держави знаходяться купюри номіналом 50, 100, 200, 250, 500 і 1000 ріалів. А також монети номіналом в :5, 10, 20 ріалів. Умовне позначення валюти: YER.

Після об’єднання Єменської Арабської Республіки та Народно-Демократичної Республіки Ємен у 1990 р. в обігу на всій території країни залишилися як ріал Північного Ємену, так і динар Південного Ємену, прирівняні у співвідношенні 26 динарів за 1 ріал. У 1993 р. були випущені перші нові монети. У 1996 динар був виведений з обігу, і ріал став єдиною валютою країни, причому старі грошові знаки були поступово замінені на нові.

Монети Ємену

5 філсів 1974 Єменська Арабська Республіка

Монета номіналом 5 філсів 1974 року викарбувана у Королівському монетному дворі Великої Британії (Ллантризант). Монета у формі кола. Для її виробництва використано латунь. Гурт монети – гладкий (рис. 1). По