Гроші Тайваню

Прапор Тайваню

Республіка Китай, або Китайська Республіка (кит. трад. 中華民國, піньїнь: Zhonghua Minguo), відома також як Тайвань або Китайський Тайбей – острівна держава з обмеженим міжнародним визнанням у Східній Азії. У першій половині XX ст. була однопартійною країною, визнаною міжнародною спільнотою, що мала юрисдикцію над материковим Китаєм; проте з другої половини століття є демократичною державою, що контролює лише острів Тайвань і низку інших дрібних островів, хоча де-факто підтримує відносини з багатьма іноземними державами.

До 1949 року була єдиним міжнародно визнаним представником Китаю, і як така була членом-засновником ООН і одним з п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН. 1971 року Республіка Китай поступилася місцем в ООН Китайській Народній Республіці – з того часу ООН і велика частина світової спільноти офіційно визнають юрисдикцію КНР як над материковим Китаєм, так і над Тайванем і Пенху.

Лежить на острові Тайвань. Острів, також знаний як Формоза (від порт. Ilha Formosa – «гарний острів»), розташований у південній частині Східної Азії, на південь та схід від континентального Китаю. На сході і південному сході Тайвань межує з водами Японії і островами Рюкю. На південь від нього розташовані Філіппіни. Тайвань омивається Тихим океаном на сході, Південнокитайським морем і Лусонською протокою на півдні, Тайванською протокою на заході і Східнокитайським морем на півночі. Площа острова становить 35.801 км², довжина – 394 км, ширина – 144 км. На Тайвані переважають скелясті уступчасті гори вкриті тропічними і субтропічними лісами.

Герб Тайваню

Республіка Китай також володіє Охрідськими островами, Зеленими островами в Тихому океані, а також Пескадорськими, Кінменськими і островами Мацзу.

Республіка Китай ділиться на дві провінції – Тайвань і Фуцзянь, і п’ять міст центрального підпорядкування. Провінції, в свою чергу, діляться на повіти і провінційні муніципалітети.

Будучи одним із чотирьох «азійських тигрів», вона є 26-ю за величиною економікою у світі. Новітні технології відіграють ключову роль у промисловості країни.

У Республіці Китай на високому рівні перебувають свобода слова, охорона здоров’я, освіта, економічні свободи тощо.

Експорт (вивіз): текстиль, сталь, пластмаси, електроніка, продукти харчування.

Населення Тайваню на 2011 оцінювалося в 23 415 126 осіб (оцінка). На 2022 рік населення 23,580,712 осіб (оцінка). Оскільки площа Тайваню становить 35 980 км², то щільність населення дорівнює 644,5 осіб на км². Це 15-те місце в світі за щільністю населення, і друге в Азії (після Бангладеш), якщо не брати до уваги держав з територією меншою, ніж у Тайваню.

98 % населення Тайваню – етнічні китайці (хань), 2 % – аборигени-«гаошань» (найдавніше населення острова Тайвань), що говорять тайванськими мовами австронезійської сім’ї. Офіційна мова – китайська (гоюй), але більшість населення говорить на інших діалектах китайської, тайванській і хакка. 94 % населення є послідовниками буддизму, даосизму і конфуціанства, менш 4,5 % – християнства або ісламу.

Новий тайванський долар (кит. трад. 新臺幣, спр. 新台币, піньїнь: Xīntáibì, символ: $ або NT$) – офіційна валюта Республіки Китай (Тайваню) з 1949 року. Спочатку видавався Банком Тайваню, а з 2000 року їх видає Центральний банк Республіки Китай.

В обігу перебувають монети номіналом ½, 1, 5, 10, 20 та 50 нових тайванських доларів і банкноти 100, 200, 500, 1000 та 2000 нових тайванських доларів.

Як і всі долари, своїм символом має $, але за потреби вирізнити від інших доларових валют використовується символ NT$.

Монети Тайваню

1 новий долар 1981 Тайвань

Монета номіналом 1 новий долар 1981 року викарбувана в Центральному монетному дворі Тайваню в місті Таоюань (Китайська Республіка) (див. примітку нижче). Монета у формі кола. Виготовлена з алюмінієвої бронзи (Cu₉₂Ni₆Al₂).